Реєструємо ТМ самостійно: для чого потрібен інформаційний пошук і що робити з його результатами

Вирішили не чекати, коли заробите перший мільйон, та подаєте заявку на торгову марку? Слушне рішення. Краще вчасно зареєструвати свою ТМ, аніж потім не мати важелів для боротьби із порушниками чи займатися ребрендингом. 

Чому перед перед поданням заявки на реєстрацію ТМ варто витратити час на інформаційний пошук? Навіщо він взагалі потрібен? 

Попередній інформаційний пошук - це перевірка Вашої торгової марки. У результаті Ви дізнаєтесь про всі такі самі чи схожі на Вашу ТМ, що були раніше зареєстровані або подані на реєстрацію в Україні для таких самих чи подібних товарів і послуг. 

Яка користь від такої перевірки? Ви будете мати розуміння того, які шанси на реєстрацію є у Вашої торгової марки. Будете знати до чого готуватися в процесі експертизи, визначитесь з тим подавати на реєстрацію кольоровий знак чи обрати варіант подачі заявки без зазначення кольору. Важливо, щоб Ваш бізнес ні з ким не плутали. Можливо, навіть буде прийняте рішення змінити лого перед подачею заявки чи відкоригувати запланований перелік товарів і послуг.

Попередню перевірку краще робити і на етапі неймінгу та співпраці з дизайнерами, щоб не потрапити у ситуацію, коли “вистражданий” протягом кількох місяців логотип виявиться непридатним для реєстрації в якості торгової марки. Ви витратите кошти на розробку лого та оплату держзборів за подання заявки, а зареєструвати його не зможете. Державні збори не повертаються у випадку відмови в реєстрації знаку. 

Як бути у ситуації, якщо у Вас короткостроковий проєкт і реєструвати ТМ недоцільно, адже він завершиться раніше, аніж ТМ буде зареєстрована? 

Радимо провести інформаційний пошук, адже не виключено, що Ви будете порушувати права інтелектуальної власності інших осіб - власників ТМ, які працюють у тій самій чи суміжній сфері. Відповідно до законодавства, будь-яка Ваша наступна дія буде визнаватися використанням чужої ТМ (готові до лонгріду)? використанням торгової марки будуть визнаватися такі Ваші  дії (увага, найдовше речення у цьому блозі): 

нанесення ТМ на товар, для якого її зареєстровано, упаковку такого товару, вивіску тощо, зберігання товару (із нанесеною ТМ) з метою пропонування для продажу, пропонування його до продажу, власне продаж, імпорт-експорт, та/або застосування ТМ під час пропонування чи надання будь якої послуги, для якої її зареєстровано, в діловій документації, в рекламі чи в мережі Інтернет.  

Причому, торгова марка визнається використаною, якщо її застосовано у формі зареєстрованої ТМ та/або у формі, що відрізняється від зареєстрованої ТМ тільки  окремими елементами (і в цілому відмітність знака не змінюється). 

Сервіс Mister Register має опцію проведення пошуку всього за 1 хвилину (якщо чесно, навіть швидше). Пошук проводиться по масивам знаків, що зареєстровані/подані на реєстрацію як за національною, так і за міжнародною процедурою. Відтепер не потрібно витрачати час на перевірку Вашої ТМ на різних ресурсах. До того ж пошук “розумний”. 

Це означає, що Ви за лічені секунди дізнаєтесь про всі такі, а також майже такі, такі і трошки не такі торгові марки, які вже зареєстровані чи подані на реєстрацію безпосередньо в УКРПАТЕНТ (тобто по національній процедурі). А ще Ви дізнаєтесь про всі ідентичні та схожі реєстрації та заявки, що подані у Всесвітню організацію інтелектуальної власності з заявленням України (це міжнародна процедура). 

Ок, пошук провели. Отримали результати. Ви ж користувалися “розумним” пошуком на нашому сервісі? Порядок видачі результатів там такий: спершу будуть показані результати за масивом національних заявок та реєстрацій, а потім - міжнародних. У кожному з цих масивів першими видаються ідентичні або більш подібні ТМ, а наприкінці - менш подібні.  А тепер аналізуємо результати. 

Що робити, якщо зайшли такий самий знак, як Ваш? Це означає, що Ваша ТМ не може бути зареєстрована? Насправді, слід розбиратися, і, так би мовити, ставити себе на місце пересічного споживача. Чи сплутає він Ваші товари/послуги з товарами/послугами, що виробляються/надаються під знайденою ТМ? Чи сплутає він Вас із власником/заявником знайденої ТМ? Наприклад, пошук виявив ТМ “DELAVЕ” власник якої займається виробництвом та продажем автохімії. А у Вас  - ТМ “DELAV” і Ви надаєте послуги у галузі косметології та догляду за шкірою, а також виробляєте свою косметику. Ваші знаки “перетнулися” у 3 класі МКТП (в цьому класі згруповані косметичні товари, товари догляду за оселею, автохімія тощо). Споживач навряд чи сплутає товари та послуги або виробників. Можливо, ваша ТМ є ще й найменуванням Вашої компанії. Це може стати додатковим аргументом на Вашу користь. Саме з таких та подібних позицій повинен здійснюватися аналіз результатів пошуку: чи схожі знаки (за значенням, за їх вимовлянням, за зоровим сприйняттям), чи схожа діяльність заявників/власників знайдених знаків із Вашою діяльністю та інші критерії, які дають змогу визначити чи не буде споживач введений в оману в результаті використання та реєстрації Вашої ТМ. 

Протилежна ситуація: пошук нічого не виявив. Це добре чи погано? Насправді може бути лише дві причини такої ситуації: 

Перша: Ваша ТМ є справді оригінальною та унікальною для товарів/послуг в певних  класах МКТП

Друга: такі або подібні  ТМ не зареєстровано чи не подано на реєстрацію по причині їх неохороноспроможності. Які знаки краще не подавати на реєстрацію, оскільки вони не можуть бути зареєстровані за так званими “абсолютними” підставами детально читайте у нашому блозі тут.  

Не зволікайте із перевіркою Вашої ТМ. Через сервіс Mister Register це можна зробити у кілька кліків: 
✅ Переходьте у телеграм бот https://t.me/misterregisterbot?start=1
✅ Тисніть кнопку START та обирайте в меню “Пошук ТМ” 
✅ Відповідайте на прості питання та шукайте потрібну ТМ 
✅ Отримайте результати пошуку за лічені секунди
✅ Завантажуйте їх собі на ПК чи на будь-який гаджет 
✅ Замовляйте висновки за результатами пошуку, якщо не виходить самостійно оцінити шанси на реєстрацію ТМ 

24.06.2020 20:47