Про ретейл та торгові марки і не тільки

Вчасна реєстрація ТМ корисна для будь-якого бізнесу. Сфера продажів - не виключення. Варто лише згадати спір щодо ТМ американського виробника та ретейлера вуличного одягу під брендом Supreme з компанією-”клоном” International Brand Firm Ltd, що зареєструвала торговельну марку Supreme Italia в Італії та Іспанії, а також відкрила магазин у Китаї. Спритні дії недобросовісного конкурента ввели в оману не лише пересічних споживачів, але й компанію Samsung. Вона спершу заявила про потенційне співробітництво з брендом Supreme Italia, а потім розібралась у ситуації та змінила свої наміри.  

У сфері продаж наявність зареєстрованої власної ТМ може бути і вимогою партнерів. Так, нині умовою виходу на маркетплейс є наявність принаймні поданої заявки на реєстрацію ТМ. Не виключено, що у подальшому вимоги маркетплейсів до продавців ставатимуть жорсткішими: до участі будуть допускатися лише продавці з зареєстрованими брендами. Таким чином маркетплейси страхуватимуть себе від потенційних неприємностей у разі пред'явлення претензій від законних власників брендів щодо порушення їхніх прав інтелектуальної власності. Адже, відповідно до законодавства, використанням ТМ визнаються будь-які дії із виробництва товарів, маркованих ТМ, нанесення ТМ на упаковку, зберігання товарів з метою пропонування до продажу, безпосередньо продаж, рекламування, використання у діловій документації та в мережі інтернет, при наданні будь-якої послуги, для якої він зареєстрований та ін. 

Які переваги мають власники зареєстрованих ТМ, окрім права на їх використання? 

-   право забороняти використання ТМ без їх згоди; 
- видавати ліцензії на використання  ТМ іншим особам. Тобто це шлях до розвитку мережі фірмових магазинів за ліцензійною чи франчайзинговою схемою;
- право передавати права на ТМ іншим особам повністю чи частково;
- можливість реєстрації доменного імені в зоні .UA;
- можливість захистити свої права на митниці; 
- проставляти свою ТМ поряд або замість знаків виробників товарів/надавачів послуг (за домовленістю з ними) тощо.

Варто пам'ятати, що правильні рішення на етапі подання заявки на ТМ - запорука її успішного використання та реалізації інших прав у майбутньому Про що ж слід пам'ятати компаніям зі сфери ретейлу під час реєстрації власних ТМ?  

Перш за все, про те, що їх основний “рідний” клас Міжнародної класифікації товарів і послуг (МКТП) для їх діяльності - 35. Це, мабуть, найбільший за кількістю позицій клас МКТП до якого, крім послуг щодо оптового та роздрібного продажу, згруповані різноманітні послуги,, що їх надають рекламні та маркетингові агенції, бухгалтерські компанії, рекрутингові агенції, компанії, що надають послуги з консультування та дорадчої допомоги з питань ведення бізнесу.  

По-друге, заявляти на реєстрацію ТМ для товарів, які плануються до продажу, слід у тому випадку, якщо вони будуть марковані цією ж ТМ. 

Наприклад, Ви плануєте відкрити свій зоомагазин та продавати різноманітних товарів  для птахів і тварин, а також розвивати власне виробництво кормів для котів та собак під однойменним брендом. У такому разі, подавати ТМ на реєстрацію слід у 35 класі МКТП (власне послуги торгівлі) та у 31 класі МКТП (для кормів). Якщо ж планується лише торгівля товарами інших виробників - то 35 класу буде достатньо.  

По-третє, у разі, якщо плануєте продажі онлайн, у тому числі через мобільні додатки, не слід заявляти на реєстрацію послуги з забезпечування спілкування в Інтернет-чатах та інші подібні послуги 38 класу МКТП. Всі різновиди продажів (офлайн, онлайн, оптовий та роздрібний, через каталоги та інше) належать до 35 класу МКТП. Питання заявлення на реєстрацію ТМ для безпосередньо завантажних мобільних  додатків залишається на Ваш розгляд і залежить, у тому числі, від бюджету на реєстрацію ТМ. Адже такі додатки покласифіковані у 09 класі МКТП. Нагадаємо, що розміри державних зборів за подання заявки на ТМ залежать від кількості заявлених класів МКТП (3200,00 грн за кожен клас). 

По-четверте, подумайте які послуги крім власне купівлі товарів зможуть отримати покупці. Наприклад, чи планується надання послуг з доставки товарів. Мається на увазі власна служба доставки, а не співпраця з курьерскими/поштовими службами на кшталт Нової Пошти, Justin, Ракета та ін. Або покупці отримуватимуть послуги зберігання товарів на складах, їх пакування, послуги вантажників тощо. У такому разі рекомендуємо заявляти 39 клас МКТП. Якщо при магазині є або планується згодом кафе - слід заявити ТМ також для таких послуг (це 43 клас МКТП). 

Важливо правильно підібрати класи МКТП, адже після подання заявки на ТМ неможливо розширити, доподати, додатково включити чи дозаявити жоден товар чи послугу. Заявник лише має право на уточнення (у напрямку скорочення) переліку товарів і послуг за заявкою за запитом експертизи, або скоротити перелік з власної ініціативи. Скоротити перелік товарів або послуг можна і після реєстрації знаку. 

Що ще? Нагадуємо, що перед поданням заявки на реєстрацію ТМ варто провести інформаційний пошук. Через сервіс Mister Register це можна зробити за лічені хвилини. Для пошуку переходьте за посиланням в Телеграм-бот. Більше відомостей про інформаційний пошук читайте у нашому окремому блозі. 

До речі, чого не варто робити, то це отримувати патенти на промислові зразки на зовнішній вигляд чужих виробів, що розроблені не Вами чи не за Вашим замовленням, а лише продаються у магазині. Такі випадки, на превеликий жаль,  трапляються в Україні. Варто пам'ятати, що незнання законів не звільняє від відповідальності. 

Якщо є наміри здійснити всебічну охорону своїх прав внтелектуальної власності - рішення, крім реєстрацій торгових марок, є. Наприклад, можна запатентувати у якості промислового зразку інтерфейс веб-сайту Вашого магазину або відповідного мобільного додатку або ж зовнішній вигляд виробів власного виробництва (звісно, за умови дотримання критеріїв патентоспроможності та врегулювання питання з майновими авторськими правами). 

Які висновки слід зробити власникам бізнесу у сфері ретейлу? 

Не відкладайте на потім питання охорони своїх прав інтелектуальної власності. Зволікання може мати суттєвий негативний вплив на Ваш бізнес у короткостроковій перспективі. Краще зареєструвати свою ТМ або запатентувати розробку зараз, аніж згодом недоотримувати доходи, зазнавати прямих втрат, боротися  з бізнесами-”клонами” або вкладати кошти у ребрендинг. 

Сервіс Mister Register - це справжній патентний повірений у смартфоні. Сервіс має повний та продуманий функціонал для пошуку та моніторингу ТМ, подачі заявок на реєстрацію торгових марок, продовження строків дії свідоцтв та підтримання чинності патентів.  

02.07.2020 13:02