Замовили дизайн логотипу? Як правильно оформити правовідносини із розробником

Необхідно розробити логотип чи дизайн упаковки продукції? А може потрібно написати комп'ютерну програму чи створити веб-сайт? Одним словом, маєте справу зі створенням за замовленням певних об'єктів авторського права. 

Обов'язково письмово фіксуйте свої домовленості, навіть якщо дизайнер чи програміст - чудовий хлопчик - студент третього курсу і за сумісництвом - племінник двоюрідної тітки Вашої куми. І навіть якщо (вірніше, особливо, якщо) він погодився зробити все безкоштовно. Пам'ятайте, що безкоштовний сир буває тільки у мишоловці. Сфера інтелектуальної власності - не виключення. 

Чому ми так наполягаємо на письмовій формі договору з дизайнером чи програмістом (окрім того, звичайно, що це вима чинного законодавства)?  Перш за все, договір надасть Вам право щось вимагати від виконавця (наприклад, своєчасного та якісного надання послуг). По-друге, він може стати дієвим інструментом захисту Ваших прав у майбутньому.

Тож рішення працювати з дизайнером/програмістом за договором створення (розробки)  за замовленням того чи іншого об'єкта прийняте. Що слід перевірити перед тим, як його підписувати? 

Спершу переконайтесь, що в договорі є посилання на технічне завдання, (ТЗ) на підставі якого будет розроблятися об'єкт, і що в ньому чітко прописані умови й порядок здачі-приймання послуг, а також підстави та порядок відмови в їх прийнятті. Сторони повинні чітко зафіксувати у договорі порядок доопрацювання об'єкту (строки, безоплатність доопрацювання в рамках ТЗ та ін). Межа між усуненням недоліків та створенням іншого об'єкта тонка і “сидить”  у технічному завданні.  Загалом не шкодуйте часу на детальне прописування техзавдання. В майбутньому це допоможе зекономити час, нерви та гроші.  

Ваш виконавець - юридична особа? Не соромтесь уточнити у нього відомості про кваліфікацію безпосередніх розробників, поцікавтесь про умови співпраці з ними. І не забувайте фіксувати у договорі всі заяви та гарантії контрагента з цих питань. 

Якщо дизайнер планує працювати з Вами як фізична особа, то слід перевірити чи прописані в договорі його заяви та гарантії про те, що розробка логотипа, оригінал-макету упаковки та інших об'єктів здійснюється з використанням власних ресурсів, власними силами у вільний у виконання трудових та інших обов'язків час. Чому це важливо? Такі заяви можуть допомогти у випадках, коли з'ясується, що об'єкт було розроблено з використанням ресурсів третіх осіб (наприклад, роботодавця виконавця за його місцем роботи).

Вам також слід впевнитись, що договір містить заяву та гарантію виконавця щодо того, що ним не будуть порушуватися права інтелектуальної власності інших осіб під час виконання договору (одним словом, заява про те, що виконавець не буде “змальовувати” та списувати  у інших). Слід також перевірити, чи прописані відповідні обов'язки виконавця не порушувати права інтелектуальної власності третіх осіб. Не зайвим буде прописати у договорі обов'язок виконавця брати участь у вирішенні всіх суперечок, які можуть виникнути у замовника у майбутньому у зв'язку з претензіями третіх осіб щодо порушення їх прав інтелектуальної власності. 

Часто проєкти договорів, які пропонують укласти виконавці, не містять чітко прописаних санкцій до них за порушення умов договорів. Тож рекомендуємо домовлятись із розробниками “на березі” про можливі санкції за порушення тих чи інших обов'язків і зафіксувати ці домовленості у  договорі.  

Цивільним кодексом України (а саме, його ст. 1112) встановлено, що майнові права інтелектуальної власності на створені за договором замовлення об'єкти залишаються за їх авторами (у разі, якщо інше не встановлено договором). Зверніть особливу увагу на наявність у договорі пункту щодо передачі майнових прав інтелектуальної власності до Вас як до замовника. Варто зафіксувати ще й способи та умови використання Вами розробленого дизайну лого, упаковки та ін. (вкажіть також про його реєстрацію у якості торговельної марки, промислового зразку тощо). Важливий момент - майнові права інтелектуальної власності можуть бути передані лише на створений об'єкт. Тобто в договорі замовлення фіксуються наміри сторін стосовно передачі в майбутньому таких прав від виконавця до замовника. Сам факт передачі потрібно фіксувати в окремому документі після завершення розробки того чи  іншого об'єкта. 

До речі. сторони можуть домовитися про те. що майнові права інтелектуальної власності на об'єкт будуть належати ним спільно. Умови та порядок спільного використання об'єкта мають бути письмово прописані окремо після його створення. 

Щодо немайнових прав автора. Дизайнер/програміст має право на згадування свого імені під час використання створеного на замовлення твору (або ж навпаки - залишитися анонімом), право на псевдонім та інші особисті немайнові права інтелектуальної власності. Радимо обговорити та зафіксувати Ваші з ним домовленості з цього питання. 

Знайте також про особливості договорів замовлення щодо грошових питань. Такі договори обов'язково мають бути платними. Причому, крім плати за власне розробку об'єкта автор має право на отримання плати (винагороди) за передання майнових прав інтелектуальної власності на створений у результаті виконання договору твір/комп'ютерну програму/сайт та його майбутнє використання. Краще не забувати про це, адже суд часто стає на сторону автора у разі виникнення спорів з цього приводу.

Лого, оригінал-макет упаковки чи комп'ютерну програму розроблено, недоліки (якщо такі є) виправлено. Не забуваємо про останній крок у відносинах з розробником - підписання договору передачі авторських прав на створений об'єкт до Вас як до замовника. На цьому  етапі оптимально провести й кінцевий розрахунок. 

Які висновки слід зробити власникам бізнесу? Виважені кроки, офіційні домовленості, залучення спеціалістів до аналізу умов договору можуть вберегти Вас та Ваш бізнес від низки неприємностей (недобросовісних дій виконавців та претензій третіх  осіб). Принаймні, ті з потенційних розробників, які були націлені “змалювати” лого у інших або з халатним відношення до роботи відпадуть на етапі погодження умов. Краще витратити додатковий час на пошук добросовісних виконавців,  аніж мати клопіт у майбутньому. 

Будуйте чесний та відповідальний бізнес. Він. полягає у простих діях: 
✅  перевіряйте свою торгову марку ще на етапі розробки. Вона не має вводити в оману споживачів ані щодо виробника, ані щодо товарів чи послуг як таких.
✅  поважайте права інтелектуальної власності інших. 
✅ подавайте заявку на торгову марку з дотриманням вимог законодавства.  
✅ відстежуйте нові заявки, у тому числі, від конкретного заявника.

Сервіс Mister Register - це справжній патентний повірений у смартфоні. Повний функціонал для перевірки, моніторингу та реєстрації ТМ в Україні.

23.06.2020 15:26