Актуально: самостійний підбір класів МКТП для проведення пошуку чи подання заявки

Вирішили самостійно зареєструвати торгову марку в Україні? Бажаєте перевірити свою ТМ перед поданням заявки? Одне з самих поширених питань, яке виникає під час проведення пошуку чи складання заяви на реєстрацію товарного знаку: "Як правильно класифікувати товари чи послуги за Міжнародною класифікацією товарів і послуг (МКТП)?"  

МКТП - це подібна до КВЕДів або Митного класифікатора класифікація,. Вона обов'язково використовується під час реєстрації торгових марок. В основу класифікації в МКТП покладений принцип однорідності товарів і послуг. Всі товари та послуги у Міжнародній класифікації згруповані у 45 класів. Товари класифіковані у 1-34 класи включно, а в 35-45 класи згруповані послуги. Всі товари і/або послуги, для яких планується зареєструвати знак, повинні бути згруповані у відповідні класи МКТП.  Ваш бренд охороняється тільки для тих товарів (послуг), для яких він зареєстрований. Від кількості класів МКТП залежать розміри державних зборів, послуг закладу експертизи. Наприклад, якщо Ви зареєстрували торгову марку для послуг 37-го класу (скажімо, для послуг СТО та автомийки), то будь-хто може зареєструвати цей знак в 43-му класі (послуги кафе та барів) чи для товарів  25-го класу (одяг та взуття).  

Які кроки слід зробити для правильного групування товарів та послуг? 

Крок 1 - визначитись з товарами, на які плануєте маркувати ТМ, та/або послугами, які надаватимуться під знаком. Краще скласти детальний перелік товарів та послуг й врахувати майбутні плани.

Уявімо, що Ви відкриваєте приватну дитячу школу. Це освітні та навчальні  послуги. Подумайте про всі сервіси і “плюшки”, які будуть доступні здобувачам освітніх послуг. Не виключно, що учні будуть забезпечені авторськими підручниками, робочими зошитами, брендованою канцелярією тощо. Це вже товарні позиції у Вашому списку. Інший приклад - виробництво меблів. Якщо планується виробництво меблів та їх наступний продаж через мережу магазинів та будівельних супермаркетів - це одна історія (мова йде про товари категорії "меблі". Якщо ж планується виготовлення меблів за замовленням -це інша історія. Мова йде про реєстрацію ТМ для послуг. Заявлення послуг із роздрібного продажу як у першому, так і у другому випадках доцільне лише у разі наявності планів розвивати мережу фірмових однойменних магазинів, у тому числі за франчайзинговою моделлю. Отже, слід думати комплексно.

Ще один популярний кейс - які класи МКТП обирати рітейлерам? Якщо коротко - 35 клас. Це клас, у якому згруповані послуги рекламування, всі варіанти роздрібного та оптового продажу, послуги із дослідження ринку, маркетингові та інші послуги. 

Важливо правильно підібрати класи МКТП, адже після подання заявки на ТМ неможливо розширити, доподати, додатково включити чи дозаявити жоден товар чи послугу. Заявник лише має право на уточнення (у напрямку скорочення) переліку товарів і послуг за заявкою за запитом експертизи, або ж скоротити перелік з власної ініціативи. Право на скорочення переліку товарів або послуг має також і власник зареєстрованого знаку. 

Крок 2 - підібрати товари/послуги відповідно до МКТП на підставі складеного на попередньому етапі детального переліку. Здійснити підбір товарів/послуг у розрізі класів МКТП можна на офіційному сайті УКРПАТЕНТу, або ж через наш сервіс за посиланням

Чому потрібних Вам товарів чи послуг немає в класифікаторі? Що у такому випадку робити? 

Загалом, може бути 2 причини такої ситуації: 

Причина 1 - Ви просто не знайшли потрібний товар/послугу, оскільки для пошуку вводили, синонім позиції, що міститься у класифікаторі, або ж термін, що використовується у повсякденному житті і який не є “офіційною” назвою того чи іншого товару/послуги. Наприклад, шукаєте “канцтовари”.  Такого терміну немає в класифікаторі, а пошук за запитом “канцелярські товари” дасть результати. 

До речі, сервіс Mister Register має зручну систему підбору класів, оскільки там є пошук за нестандартними формулюваннями. Так, за запитом “канцтовари” на сервісі Mister Register Ви отримаєте широкий перелік товарів, що відносяться до цієї категорії. Видача за таким запитом буде ширшою, ніж за класифікатором в рамках запиту “канцелярські товари”. Пошук у Mister Register “розумний” і безперервно вдосконалюється - він щодня “розуміє” все більше і більше нестандартних запитів.  

Причина 2 - товар чи послуга дійсно відсутні у класифікаторі. Загалом МКТП містить чималий масив так званих “стандартних” товарів і послуг, однак передбачити всі товари/послуги, що є у світі, неможливо. Розвиток суспільства, науково-технічний прогрес призводять до швидкої появи нових товарів чи послуг та зникнення інших. Дивіться: першу редакцію МКТП видано 1963 року, другу  - 1971, третю - 1981, між десятою (2012 р.) та останньою одинадцятою редакціями МКТП інтервал у п'ять років. Починаючи з 2013 року здійснюється її щорічне оновлення (так звані версії).  

Що робити в такому випадку? Для групування таких товарів/послуг потрібно дотримуватися підходів, зазначених у Загальних зауваженнях до класифікатора. Лайфхак: послідовність використання підходів має значення (тобто не можна класифікувати товар, виходячи із режиму його роботи, якщо можна віднести його до певного класу за критерієм аналогії). 

Помилкою є  використання переліку товарів чи послуг із Ваших попередніх реєстрації товарних знаків чи заявок (навіть минулорічних). Слід обов'язково перевірити актуальність формулювань у переліку товарів/послуг, який використовувався раніше, перед поданням нової заявки. Редакції класифікатора періодично змінюються. Кожна редакція може мати різні версії. Зараз, наприклад, діє 11-та редакція МКТП (версія 2020 р.). Навіть у різних версіях МКТП товари та послуги можуть бути згруповані по-різному, мати різні переклади українською мовою. Версія МКТП 2020 року, порівняно з попередньою, містить близько  300 змін, доповнень, уточнень. 

Отже, ніякий класифікатор не страшний, якщо “під рукою” є сервіс Mister Register . Адже він має повний функціонал для самостійного пошуку і подання заявки на товарний знак:

✅ Переходьте у телеграм бот https://t.me/misterregisterbot?start=1
✅ Жміть кнопку START та обирайте у меню “Провести пошук ТМ” чи “Подати заявку на ТМ”
✅ Відповідайте на прості питання
✅ Користуйтесь зручною системою підбору класів МКТП
✅ Підписуйте заявку своїм ЕЦП або делегуйте все сервісу
✅ Завантажуйте офіційну розписку УКРПАТЕНТу з номером заявки 
✅ Отримуйте нагадування про Ваші подальші дії та строки під час експертизи заявки 
✅ Відстежуйте всі новоподані подібні ТМ чи заявки певного заявника 

15.06.2020 17:00